Jak vybrat tablet?

 

Nejdříve si ujasníme, co to vlastně tablet je:

Tablet – lehké, skladné a přenosné zařízení, které umožní rychlé surfování po internetu a široké multimediální možnosti. Je oblíbený především díky dotykovému rozhraní s velkým displejem.

 

Prvním opravdu populárním přístrojem v této kategorii se stal iPad od firmy Apple, který spustil skutečný rozvoj v této oblasti. Nicméně ani ostatní výrobci nezaostali a iPad má na trhu stále více konkurentů. Kromě systému Android, který je v tabletech nejrozšířenější, můžete narazit i na tablet se systémem Windows

 

Levné tablety jsou pochopitelně méně výkonné, pro mnohé uživatele jsou však dostačující. Dnes je lze pořídit poměrně kvalitní, nabízející dostačující komfort.

 

Poradíme vám, jak si vybrat tablet přesně podle vašich požadavků a na co si dát pozor při jeho výběru. Hledáte-li kompaktní zařízení, na kterém by šlo pohodlně pracovat, tak je tablet pro Vás tou správnou volbou. Výrobci tabletů:


Tablety se na trhu objevily zčistajasna a je o ně v dnešní době neskutečný zájem. Velký „boom“ v této oblasti vyvolala již zmíněná firma Apple se svými iPady. Ne každému však prostředí applovských tabletů vyhovuje, a proto Vám nabízíme kvalitní a výkonné výrobky od neméně známých konkurenčních značek (Prestigio, Ainol Novo, PiPO, Evang, Emgo...)

 

První otázkou je  – Na co mi tablet bude převážně sloužit?

 

Základní rozlišení:

 

1)     Na práci

Tablety se výborně hodí na práci právě díky možnosti připojit celou řadu příslušenství. Pro psaní e-mailů a delších textů oceníte externí klávesnici (některé se párují přes Bluetooth, jiné se s tabletem propojí kabelem). Můžete se setkat také s klávesnicemi, které jsou napevno integrovány v ochranném pouzdře, ve kterém lze tablet bezpečně přenášet, což oceníte zejména na cestách. K některým tabletům vybaveným USB portem můžete snadno připojit další periferie (myš, Flash disk, 3G modem). Ideální volba je tablet s porměrem stran 4:3

 

Zde jsou příklady tabletů vhodných k práci:

8,9" TABLET PIPO M7 PRO, GPS, 3G

8,9" Pipo T9, 8-core, 2GB RAM, 1920 × 1200, Bluetooth, GPS, 32 GB, 3G

ostatní z řad 9,7" (4:3)


 

2)     Na cestování

Při výběru byste rozhodně neměli podceňovat výdrž tabletu. Ta se odvíjí od toho, co všechno s tabletem děláte. Pokud budete aktivně surfovat přes Wi-Fi či datové přenosy, sledovat film nebo hrát hry, vybijete zařízení mnohem rychleji, než když budete číst elektronickou knihu nebo jen prohlížet obrázky. Zde je nutno se řídit především kapacitou baterie. 

Také se Vám jistě vyplatí investovat do ochranných folií či pouzdra, buď levnějšího látkového anebo kvalitnějšího koženého, které je pochopitelně dražší, ale zato toho více vydrží a díky pevnosti tablet lépe chrání.

Další investicí, která se jistě vyplatí, je auto nabíječka pro snadné dobíjení během jízdy autem.

 

Na časté cestování by se Vám mohly hodit tyto tablety: 

8" PRESTIGIO MultiPad Ranger 8.0 4G Black

7.85" PRESTIGIO MultiPad 4 Diamond 3G, Black


Příslušenství (klávesnice, fólie, obaly)

 

  

3)     Na hry

Při výběru a následné koupi tabletů, které byste chtěli používat zejména na zábavu, je nejlepší porovnávat výkonnost CPU procesoru, RAM paměti i podporu 3D her a kapacitu vnitřní paměti u jednotlivých typů. Určitě se vyplatí i podpora HDMI slotu, pomocí kterého si budete moci užívat ještě lepší požitek z hraní her při promítnutí obrazu přímo na Vaší plazmové televizi.

 

Jednotlivé příklady vhodných tabletů:

8,9" PIPO T9, 8-CORE, 2GB RAM, 1920 × 1200, BLUETOOTH, GPS, 32 GB, 3G
7" Tablet Pipo U6,GPS, IPS 1440*900, Quad-core 1.6Ghz, 1GB RAM, 16GB ROM, Bluetooth

 

4)     Na internet

Snad všechny tablety na trhu jsou vybaveny Wi-Fi modulem a u některých se můžete setkat také se slotem na SIM kartu, díky které je možno využívat datových přenosů operátora (GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA). To oceníte zejména v oblastech, kde nejsou dostupné žádné bezdrátové sítě. Většina tabletů podporuje připojení externího 3G modemu, do kterého se vkládá SIM.

 

Tablet se SIM slotem

Nejoptimálnější pro surfování na internetu jsou 9,7" Tablety, díky poměru stran 4:3.

 

5)    Pro děti

Každé dítě se velice snadno zabaví hraním her na jakýchkoliv zařízeních s dotykovým displejem, tudíž tablet je pro ně vhodnou volbou. Jak se říká – kdo si hraje, nezlobí! V tabletech pro děti bývá předinstalováno více her než obvykle. Navíc díky tabletu se už i ti nejmenší mohou učit cizím jazykům (například velmi rozšířené angličtině). Ovládání je intuitivní a tudíž dítě nebude mít problém se jej rychle naučit ovládat.

Doporučujeme tyto

 6)    Do školy

Studenti si oblíbili tablety také pro využití do školy. Jejich skladnost a snadná přenositelnost jsou velkou výhodou - všechny dokumenty a zápisy máte na jednom místě a neustále s sebou kdykoliv je potřebujete. Parametry jsou obdobné jako u tabletů určených k práci, ale samozřejmě záleží i na tom, co uživatel od svého tabletu očekává – každý student jistě uvítá připojení k internetu a ne na každé škole je wi-fi síť samozřejmostí, proto by byl vhodná tablet se slotem na SIM kartu. Větší velikost obrazovky je vhodnější pro pohodlnou práci s dokumenty, kterou Vám usnadní připojení dalších příslušenství – například klávesnice.

Možnost doinstalování Výukových aplikací
Otázka druhá – Co dalšího od tabletu chci?

 

Existuje celá řada dalších parametrů, které ovlivňujívýběr Vašeho nového tabletu:


Paměť

Další zásadní rozhodnutím je určení si ideální kapacity paměti. Interní paměť tabletů bývá od 2 GB až po 64 GB, ale také zde samozřejmě platí, žečím vyšší je interní paměť, tím je také vyšší cena. Pokud tedy nechcete zpočátku investovat tolik do tabletu s tak velkou pamětí, je dobré si vybrat takový, který má možnost rozšíření paměti paměťovými kartami v případě, že by kapacita interní paměti nestačila.Baterie

Tablety jsou zařízení, která jsou koncipována pro použití bez nutnosti připojení k síti. Jak dlouho baterie vydrží nabitá, záleží především na použití - pokud se budete chtít dívat na film, baterii bude třeba dobít dřív, než pokud budete pouze surfovat po internetu. Při výběru tabletu kapacitu baterie tedy rozhodně nepodceňujte a tento parametr zohledňujte tak, aby Vám při budoucím použití zcela vyhovoval.Operační systém, aplikace a podporované formáty

Jakou zvolíte platformu, bude jen na Vás. Produkty Apple nabízejí uzavřený operační systém, který lze poměrně lehce rozšířit prostřednictvím aplikací, které zakoupíte online a následně stáhnete. Na trhu jsou ale k dispozici i tablety s operačním systémem Android, který je otevřený a uživatelsky také lehce rozšiřitelný. Především pokud budete tablet využívat například ke sledování filmů nebo prohlížení dokumentů, rozhodně se předem ujistěte, zda vámi požadované formáty operační systém podporuje, nebo se informujte, zda-li bude později nutné doinstalovat aplikace a programy, které tyto formáty podporují.Ovládání

Tablety jsou přístroje určené především k prohlížení obsahu – surfování po internetu, přehrávání multimediálních souborů nebo prohlížení dokumentů. Tablety většinou nedisponují vestavěnou hardwarovou klávesnicí, na dotykovém displeji je však k dispozici softwarová. Všechno ovládáte pouze prostřednictvím dotykového displeje a možná několika hardwarových tlačítek. Je tedy třeba si na specifické ovládání zvyknout, případně si předem vyzkoušet ovládání více přístrojů.